Tilki ile İnek Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş…Zengin bir tüccarın kocaman çiftliğinde, çok iyi arkadaş olan bir tilkiyle inek varmış. İkisi de çiftlikte yaşayan hayvanlar arasında çok sevilip sayılırmış. Birlikte geçirdikleri vakitlerde de her zaman eğlenirlermiş ikisi. Bir gün inekten çok hin düşünceli olan tilki, diğer hayvanlara inekle beraber ufak bir hınzırlık yapmış. Bütün çiftliğin boşaltılacağını söyleyip kendilerine yer aramaya başlamaları gerektiğini duyduğunu herkese söylemiş. Bütün çiftlik ahalisi önce bu karara tepki gösteri, sonra kaderlerine razı olmaya karar vermişler.

Eşyalarını tek tek toplamaya başlayan domuz, horoz ve tavuklar artık nerede kalacaklarına dair hiçbir umut taşımıyorlarmış. Çiftliğin sahibi, elbette olaylardan habersizmiş. Bir yandan da tilkinin oyununa eşlik eden ineğin de bu olanlara pek sesi çıkmıyormuş. İçten içe bu oyundan zevk alıyormuş.

Birkaç gün tüm çiftlikteki hayvanlar hazırlıklara devam ederken tilki bu yaptığı şakadan biraz pişman olmaya başlamış. Bunca hayvan birden bu çiftlikten gitmeye kalkarsa kalacak yeri nereden bulurlar diye kendine dert edinmeye başlamış ama şakasından da geri dönemiyormuş.

Aklına önce inekle konuşup ne yapmaları gerektiği konusunda fikir almak gelmiş. İneğin yanına gidip bu şakanın artık ipinin ucunun kaçtığını ve hayvanları yerinden yurdundan etmenin hiç hoş olmadığını dile getirmiş. İnek de açıkçası artık tam bu fikirde olduğundan tüm çiftlik halkıyla konuşmanın gerektiğini söylemiş.

Tüm hayvanlara bir açıklama yapmaya giderlerken, çiftliğin sahibiyle karşılaşmışlar. Olanlara bir anlam veremeyen zengin tüccar bir de kendilerine kulak vermek istemiş. Tilki, mahcup mahcup başını öne eğerek yaptıklarını ve şakasına ineği de dahil ettiğini belirtmiş. Açıkçası bu olanlardan hiç memnun olmadığını da eklemiş. Yaşlı tüccar bir an durmuş önce öfkelenmiş sonra da şakayı kötü niyetli yapmadığını düşündüğü tilkiye bir ders vermek istemiş.

Ağzımızdan çıkan her şeyin ne kadar önemli olduğunu ve söylediklerimizde tutarlı ve dürüst olmamız gerektiğini vurgulamış. Yaptığımız şakaların bile ölçüsü olması gerektiğini, ineğe ve tilkiye anlatmış. Üçü birlikte hazırlanmaya devam eden hayvanların yanına gitmişler. Aslında çiftlikten ayrılma gibi bir durumun olmadığını tüm hayvanlara anlatmışlar. Herkes mutlu bir şekilde bir araya gelip akşam yemeği yemiş ve yapılan şakaya gülmüş.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masallar

Uyku Masalları

7 Yaş Masalları

8 Yaş Masalları

9 Yaş Masalları  

10 Yaş Masalları

Yeni Masallar

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu