Acemi Balık Masalı

“Denizin üstü kadar altı da ayrı bir dünya barındırır içinde.” demişti dedem. Doğru da söylemişti. Dedem denizlerde farklı bir hayatın varlığından söz etmişti. “Denizin üzerinde nasıl bir yaşam varsa altında da başka bir yaşam var.” sözlerini sarf etmişti. Denizin üstü insanların kullanımına tahsis edilmişken, denizin altı da balıkların kullanımına bırakılmıştı.

Denizi çok severmiş dedem. Bu yüzden neredeyse her gün oltasını alıp balık yakalamaya gidermiş. Saatlerce büyük bir sabırla bir balığın oltasına takılmasını beklermiş. İçinde büyük bir umut beslermiş. Çoğu zaman eve eli boş olarak dönmüş olsa da bu sevdasından hiçbir şekilde vazgeçmezmiş.

Bir gün yine tüm malzemelerini yüklenip denize doğru yürümeye başlamış. Şarkılar söyleye söyleye yolu arşınlamış. Kıyıya vardığında sandalyesini açmış. Oltaların ucuna yemlerini güzelce takmış. Sandalyesine oturup oltaları denize doğru fırlatmaya başlamış. Hemen semaveri yakıp sıcak bir çay demlemiş. Bardağına sıcak bir çay doldurup yudumlamaya başlamış.

Uçsuz bucaksız denizlere göz gezdiren dedem, derin hayallere kapılmış. Gözlerine bir uyku hali gelip konmuş. Kendisini hemen oracıkta uykunun kollarına bırakmış dedem. Derin bir uykunun esiri olmuş adeta. Aradan uzunca bir zaman geçmiş. Dedemin uyku hali hala devam ediyormuş.

Belli bir süre sonra oltalardan birinden bir ses işitilmeye başlanmış. Anlaşılan o ki, oltaya bir balık takılmış. Dedem sesleri işitir işitmez sesin geldiği oltaya yönelmiş. Gözlerini hemen açmış ve sesin geldiği oltaya yönelmiş. Büyük bir keyif ve heyecanla oltayı çekmeye başlamış dedem. Oltayı çektiğinde gözlerine inanamamış. Çünkü oltaya takılan yavru bir acemi balıkmış. Dedem acemi balığı kurtarıp tekrar suya bırakmış.

Kısa bir süre sonra diğer oltaların birinden yine bir ses işitilmiş. Dedem yine heyecanlanmış. Oltayı çektiğinde büyük bir şaşkınlık yaşamış. Oltaya takılan yine acemi balıkmış. Dedem yine acemi balığı oltadan kurtarıp suya bırakmış.

Dedem koltuğa oturur oturmaz diğer bir oltadan bir ses gelmişti. Tekrar yerinden doğrulup sesin geldiği oltaya doğru yönelmiş. Hemen oltayı çekmeye başlamış. Oltaya takılan yine acemi balıkmış. Dedem oracıkta büyük bir kahkaha patlatmış ve acemi balık ile dost olmaya başlamıştı ve bu buluşmalar, her gün bir rutin haline gelmiş. 

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masallar

Uyku Masalları

Bin Bir Gece Masalları

Bir Varmış Bir Yokmuş Masalları

Hikaye Oku 

Hikayeler

Uzun Hikayeler

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu