Altın Kalpli Adam Masalı

Bir zamanlar küçük bir köyde Ahmet adında altın kalpli bir adam yaşarmış. Başkalarına karşı her zaman nezaketi ve cömertliği ile tanınırmış. Ahmet küçük bir bahçesi olan ahşap bir kulübede yaşarmış. Her sabah erkenden kalkıp penceresinin önüne gelen kuşları besler, kapının önüne gelen kediler için mama koyarmış.

Ahmet bir gün odun toplamak için ormanda yürürken tuhaf bir ses duymuş. Kanadını yaralayan küçük bir kuş ağlıyormuş. Ahmet hiç tereddüt etmeden onu eline alıp yaralı kanadını tedavi edip, onu beslemiş, ona su vermiş. Küçük kuş da Ahmet’in ilgisine karşılık neşe içinde cıvıldamış.

Ertesi gün Ahmet dışarıdan gelen sesleri duymuş. Pencereyi açtığında büyük bir kuş kalabalığını görünce çok şaşırmış. Hepsi yaralı arkadaşlarına ettiği yardımdan dolayı Ahmet’e teşekkür etmek için havada neşe içinde uçup güzel bir şarkı söylemişler.

Ahmet kuşların bu güzel gösterisine karşılık onlar için kuş evleri yapmaya karar vermiş. Yumuşak saman ve birkaç kuru ağaç dallarından kuş evlerini yapmak için günlerce uğraşmış. Ayrıca kuşların rahat beslenebilmeleri için yemlikler de koymuş.

Ancak Ahmet’in dikkatini çeken mavi tüylü güzel sesli bir bülbül varmış. Ahmet bir gün bahçede çalışırken bülbül yanına gelip güzel bir şarkı söylemiş. Bu güzel şarkıyı duyan Ahmet duygulanıp gözyaşı dökmüş. Ahmet’in bu hassas kalbini gören bülbül dile gelip konuşmuş.

  • Senin gibi altın kalbe sahip bir adama refah ve mutluluk verecek bir hediye vereceğim” demiş.

Bülbül eskisinden çok daha farklı bir şekilde şarkı söylemeye başlamış. Duyanları büyüleyen bir melodiyle söylemiş. Bu şarkı sözleri büyülüymüş. O esnada bülbülün dokunduğu her şey altına dönüşmüş. Ahmet olanlara çok şaşırmış. Altınları Ahmet’e teslim edip uçup gitmiş.

Ahmet bülbülün verdiği altınlar için çok teşekkür etmiş. Bu altınları köyde yardıma muhtaç insanlar ve hayvanlar için tereddüt etmeden kullanmış. Böylece hem yoksul ailelerin yiyecek sıcak yemeği olmuş, hem de aç ve soğukta evsiz kalmış hayvanların yüzü gülmüş. Onun yapmış olduğu iyilikler ve cömertlikler tüm köye yayılmış.

Ahmet o günden sonra köy halkı tarafından altın kalpli adam diye anılmış. Böylece köy halkı bir daha fakirlik yüzü görmemiş.

Daha Fazla Uyku Masalları İçin Uyku Masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu