Dinimi Öğreniyorum

Ali henüz okula yeni başlamamıştı. Fakat ilk eğitimini aile içinde almıştı ve hala da bu eğitimine evinde devam ediyordu. Anne ve babası ona sosyal yaşamda ihtiyaç duyabileceği en temel bilgileri eksiksiz bir şekilde öğretmişti. Kendi ihtiyaçlarını çok rahat bir şekilde kendi başına görebiliyordu. Sıra dini eğitime gelmişti.

Babası ona bir isteği olduğunda, korktuğunda, sıkıntıya düştüğünde, yalnız kaldığında ve buna benzer birçok farklı durumda dua ederek Allah’a yönelmesi gerektiğini açıklamıştı. Bunun nasıl yapılması gerektiğini de uygulamalı bir şekilde ona anlatmıştı.

Ali, anne ve babasından öğrenmiş olduğu her şeyi uygulama konusunda büyük bir başarı göstermişti. Bu yönde yaptıkları ile herkes tarafında büyük bir takdir toplamıştı. Anne ve babası her çocuk gibi, Ali için en önemli rol modellerdi.

Ali, güneşli bir güne açmıştı gözlerini. Penceresine vuran güneş ışığı, içinde beliren aydınlığın bir yansıması gibi odasını aydınlatmıştı. Kuşların cıvıltıları odasına kadar gelmişti. Ali’nin içini kaplayan büyük bir heyecan belirmişti. Ali, bugün babasıyla ilk defa camiye gidecekti. Bu heyecanla birlikte yatağını terk edip elini yüzünü yıkamaya başlamıştı.

Kahvaltı yapılmış ve zaman öğle vaktine yaklaşmıştı. Ali, babasından gelecek bir işaret beklemişti. Onun bu durumunu fark eden babası, Ali’ye beklediği işareti vermişti. Birlikte yola koyulmuşlardı. Camiye doğru emin adımlarla yürümüşlerdi. Camiye vardıklarında önce abdest alınması gerektiğini söylemişti babası. Ali, babası tarafından söylenen her şeyi dikkatli bir şekilde dinlemiş ve yerine getirmişti.

Ezan okunmaya başlamıştı. Ali, babasıyla birlikte camiye girmişti. Babası ile birlikte, camide bulunan herkes gibi namaz kılmaya başlamışlardı. Ali, namaz kılarken babasını takip etmiş ve böylece namaz kılmayı öğrenmişti. Namazın sonunda hep birlikte dua etmişlerdi. Namaz bittikten sonra babasıyla birlikte camiden çıkmış ve sohbet ede ede evin yolunu tutmuşlardı.

Ali ve babası, eve doğru yürüdükleri bu yolda dinin incelikleri üzerine bol bol konuşmuşlardı. Ali, İslam dini ile ilgili tüm temel bilgileri oldukça kolay bir şekilde öğrenmeye başlamıştı. Çünkü Allah, bu yolda öğrenmeye ve yürümeye başlayan bu kuluna yardım etmişti. 

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Dini Masallar

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu