İyilik Perisinin Yuvası Dilek Ağacı Oldu

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde herkesin mutlu mesut yaşadığı bir köy varmış. Bu köyde mutsuz olan tek bir kişi varmış. Mutsuz olan ise güzeller güzeli Emine gelinmiş. Köyün en yakışıklı ve çalışkan genci ile evleneli tam iki yıl olmuş. Aslında kocası ile birbirlerini çok seviyorlarmış ama onların mutluluğunu bozan ise bir türlü çocuklarının olmamasıymış.

Emine gelin çocuk sahibi olmak için doktor doktor gezmiş aslında çocuk sahibi olmaması için bir neden yokmuş ama işte bir türlü çocuğu olmuyormuş.

Bu derdinden dolayı güzeller güzeli Emine gelin yemeden içmeden kesilmiş ve kırlarda bayırlarda dolaşmaya başlamış. Sıcaktan bunaldığı bir anda bir çınar ağacının altına oturmuş. Allah’a yalvarmaya ve dua etmeye başlamış. “Allah’ım ne olur bana bir evlat ver. Anne olmak ve onu sana layık bir insan olarak yetiştirmek istiyorum” demiş.

Emine gelinin altına oturup ağladığı çınar ağacı aslında iyilik perisinin yuvasıymış. İyilik perisi öğle uykusunu uyurken birden Emine gelinin sesini duymuş ve uyanmış. Onun dua ettiğini duymuş, Emine gelinin içten duasını duyunca çok etkilenmiş. Hemen sihirli çubuğunu sallamış ve Emine gelinin dileği kabul olmuş. Aradan birkaç hafta geçmiş ve Emine gelin hamile olduğunu anlamış.

Köyde yaşayanlara anlatmaya başlamış. “Köyün yakınında olan çınar ağacının altına oturup dua ettim ve hemen ardından hamile kaldım.” diyormuş. Onun bu sözlerinden sonra köyde dileğine kavuşamayan kişiler ağacı mesken edinmişler. Altına oturuyor, dualarını ediyor ve dileklerini söylüyorlarmış. Dileğinin kabul olması için de ağacın dalına kurdele bağlıyorlarmış.

İyilik perisi ağacın altına gelerek dua eden kişileri dinliyor ve onların dileklerini bir bir gerçekleştiriyormuş. Genç kızlar, delikanlılar sevdiklerine kavuşmak istiyormuş. İyilik perisi de onları sevdiğine kavuşturuyormuş. Ağacın altına gelerek evlenmek, sevdiğine kavuşmak, sağlığına kavuşmak hatta fakirlikten kurtulmak isteyen kişilerin dileklerini sihirli değneği ile yerine getiriyormuş.

İyilik perisinin yuvası artık dilek ağacı olarak ün salmış. Sadece o köyde yaşayanlar değil aynı zamanda çevre köylerden de artık iyilik perisinin yuvası olan ağacın altına geliyor ve dileklerini diliyorlarmış. İyilik perisi de bu yoğun mesaisinden çok mutlu oluyormuş.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

İlginç Hikayeler

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu