Küçük Mucit ve Meyve Makinesi Masalı

Bir zamanlar ülkelerin birinde küçük bir evde farklı şeyler icat etmeyi seven küçük bir mucit yaşıyordu.  Küçük mucit günlük hayatı daha eğlenceli ve yaşanılır hale getirmek için yeni fikirler üretmeye bayılıyordu. Bugünlere deneyip yanılarak birçok kez deneme yaparak gelmişti. Bir gün çalışma atölyesinde farklı bir şey icat etmek için sessiz bir şekilde düşünürken aklına muhteşem bir fikir geldi. Meyveleri oyuncağa dönüştürecek bir makine icat edecekti. Bunu icat ederse çocuklar çok mutlu olur diye düşündü.

Küçük mucit hemen işe koyuldu. Değişik malzemeleri bir araya getirip, üzerinde çalışmalar yaptı, çizimler yaptı. Günlerce ve gecelerce süren yoğun çalışmaların ardından muhteşem makinasını icat etti. Küçük mucit makinasına değişik renklerde meyveler koydu. Küçük mucit meyvelerden rengarenk oyuncaklar üretmeyi başardı. Küçük mucit makinesindeki rengarenk oyuncakları görünce çok sevindi. Elmalar pembe yanaklı bebeklere, portakallar, küçük arabalara dönüşüyordu.

Küçük mucit makinesinin muhteşem çalıştığını düşünürken makinenin içinden tuhaf sesler geldi. Bir anda bütün meyveler ortaya saçıldı. Küçük mucit ne yapacağını bilmeden etrafı toplamaya çalıştı. Güçlükle makineyi kapatıp nerede hata yaptığını bulmaya çalıştı. Küçük mucit makinesine kilitleme sistemi ve ufak değişikler yaparak daha da geliştirdi. Artık tüm eksiklerini tamamladıktan sonra biraz endişeli bir şekilde makineyi çalıştırdı. Bu sefer meyveler ortalığa dağılmadan makine çalıştı.

Küçük Mucit tüm arkadaşlarını çağırıp yeni makinesini tanıttı. İlk başta meyvelerin oyuncağa dönüşmesini hayretle seyreden çocuklar bu güzel makineyi görünce çok sevindi. Küçük mucit yaptığı rengarenk oyuncakları arkadaşlarına hediye etti. Arkadaşları oyuncaklar için küçük mucide çok teşekkür etti.

Küçük mucit yaşadığı sorunları azmi ve kararlılığı sayesinde aştı. Bazen en sıra dışı icatların bile beklenmedik hataları olabiliyordu.

O günden sonra küçük mucit farklı şeyler icat etmeden hiç vazgeçmedi. Büyüyünce çok başarılı insanların hayatlarını kolaylaştıran birçok makine icat eden başarılı bir mucit oldu. İnsanların mutluluğu onu da çok mutlu etti. Büyüyünce kendisi gibi mucit olmak isteyen çocuklara asla vazgeçmeden çalışmalarını, deneye deneye birçok şey başarabileceklerini öğütledi. Bu masalda burada bitti.

Daha Fazla Çocuk Masalları İçin Çocuk Masalları Kategorimizi Ziyaret Ediniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu