Minik Balık Lori Masalı

Minik balık Lori dünyaya gözlerini yeni açmıştı. Annesi Lori’yi sürekli uyarıyordu. Yuvadan uzaklaşmamasını ve tanımadığı kimselerle asla konuşmamasını öğütlüyordu.

Lori küçük bir deniz kestanesi gördü. Ardından “Saklambaç oynayalım mı?” dedi. Deniz kestanesi kabul edip saymaya başladı. Lori hızla oradan uzaklaştı. Öyle bir saklanmalıydı ki deniz kestanesi onu asla bulamasın.

Lori saklanırken bir anda karnı guruldamaya başladı. Çok acıkmıştı. Çevrede de yiyecek hiçbir şey yoktu .Fakat o da ne! Az ileride kocaman bir yiyecek parçası görmüştü. Kocaman bir iğne parçasının ucunda yiyecek sallanıp duruyordu. Lori yiyeceğin ucundan korka korka bir lokmacık kopardı.

Deniz kestanesi Lori’yi görüp “Sobe sobe!” diye bağırdı. Lori bir parça yiyecek bulduğu için mutluydu ancak sobelendiğine üzülmüştü.

Deniz kestanesi Lori’yi uyardı.Bu çok tehlikeli az kalsın o oltadaki yiyeceği yutsaydın insanlar seni yakalayacaktı.

Lori büyük Bir tehlike atlatmıştı. Hemen evine gidip olanları annesine anlattı.

Annesi Lori’ye çevrelerinde daha bir sürü tehlike olduğunu Deniz kestanesine ne kadar teşekkür etse az olduğunu bundan sonra çok daha dikkatli olması gerektiğini yavrusuna öğütlemiş.

Ertesi sabah Lori yuvanın etrafında dolaşırken kendinden büyük bir palyaço balığına rastlamış. Konuşurlarken bir anda ne olduğunu anlayamadan üzerlerine iplerle örülmüş bir şeyin geldiğini fark etmişler. Çırpınıp kurtulmaya çalışmışlar ama kaçamadan hapsolmuşlar. Ağın toplanması ile birlikte Lori ve palyaço balığı da yeryüzüne doğru çıkmış alıkçı av İçindeki bütün balıkları geminin içine boşaltmış. Geminin içine düşen balıklar susuz kaldıkları için çırpınıyorlarmış Lori bir an annesinin sakın evden uzaklaşma dediğini hatırlamış. Balıkçı Lori’yi görünce “Sen pek de küçükmüşsün, hadi geri denize git” demiş.

Loris suya düşer düşmez hayata yeniden dönmüş hemen yuvasına gidip annesine sarılıp Başından geçenleri anlatmış. Annesi Gözyaşları içinde Lori’yi dinliyormuş. “Merak etme Lori yarın yiyecek aramaya birlikte gideriz demiş. Bundan sonra neyin tehlikeli olup olmadığını sana kendim öğreteceğim” demiş.

Ertesi sabah Lori ve annesi yiyecek bulmak için dışarıya çıkmışlar dışarıda ahtapot ve köpekbalığı görmüşler. Annesi bu canlılara karşı Lori’yi uyarmış. Onlardan uzak durmasını söylemiş. Lori komşu yuvada yaşayan kendi gibi küçük olan Mani ile tanışmış. Lori ve Mani Artık hep birlikte oynuyorlarmış. Tehlikeli bir şey gördüklerinde hemen uzak duruyorlar ve artık evlerinden de fazla uzaklaşmıyorlarmış.

Daha fazla uyku masalları makalesi için 4 yaş masalları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu