Selencik Masalı

Uzak şehirlerden biri haline gelen Ursuz şehrinin güçlü bir kralı varmış. Güçlü kral Sezer’ in yıllar sonra doğan güzeller güzeli Selencik’i yere yurda koyamazmış. Kızını her şeyden o kadar çok severmiş ki olabilecek tüm kötülüklerden en iyi şekilde korumak için elinden geleni yaparmış. Selencik hiçbir şeyden habersiz on yedi yaşına gelmiş ve ailesi dışında hiç kimseyle iletişimi olmamış.

Açılmak ve aktif bir yaşam yaşamak isteyen Selencik bu isteklerinin her birini büyük bir acı ve hüzün ile günlüğüne geçirirmiş. Bu dertlerini anlatabilecek bir arkadaşı dahi olmayışı onu Selencik’ i derinden etkilemekteymiş.

Gel zaman git zaman kızını büyük bir incelikle yetiştiren kral Sezer Selencik’in bu durumunu anlayıp bir gezi planı kurmaya karar verir.

Planını tez vakitte saraydakilere açıklayan kral Sezer şaşkın gözler ile karşılaşır. Yıllar sonra Selencik dışarı çıkacaktır. Kendini bu vesileyle mutlu hisseden Selencik hiç olmadığı kadar mutlu ve heyecanlıydı. Gezi planına daha günler vardı fakat Selencik heyecan ve garip endişeleri yüzünden uyuyamıyordu.

Gel zaman git zaman gezi günü gelip çatmıştı. Hiç olmadığı kadar süslenen Selencik en nadide ve güzel elbisesini günler önceden diktirmişti. Dışarıda ne yapılır hiçbir fikri yoktu acaba yeni kişilerle tanışacak mıydı ya da doğa da saray gibi miydi gibi binlerce soru üretti. Dört saat öncesinden kapının önünde asker gibi nöbet tutmaya başlayan Selencik’ i gören kral Sezer bu kararının doğru bir karar olduğunu düşünerekten gurur duyar kendiyle…

Heyecandan etekleri zil çalan Selencik babasına binlerce kez teşekküre boğar fakat bilmiyordu ki doğayı görmek onun en doğal hakkı… açılan sarayın kapısının ardından büyük ve parlak gözleri ile etrafı süzen Selencik neredeyse ağlayacaktı. Garip duygular içerisinde sadece toprağa oturdu ve otlara elini sürmeye başladı. O kadar temiz ve güzel bir kokuydu ki hafızasından hiçbir zaman silinmeyecekti. Çevresinde her şeyden habersiz koşuşturan insanlar bu güzelliğin neden farkında değildi, neden hiçbir şey olmamış gibi geçip gidiyorlardı?

Bir anlık duygu karmaşası ile öfke tufanına giren Selencik birden babasının koluna girdi ve kendisini daha farklı yerlere götürmesini istedi. Kendini tutamayan Selencik sürekli etrafa zıplıyor kuşlarla konuşuyordu. Kral Sezar içinde pişmanlık hissi ile kızını izlerken aslında onu bu duygulardan eksik bırakmıştı. Biranda ağlamaya başlayan kral Sezer yere yığıldı. Selencik babasını ilk defa böyle çaresiz ve çocuk gibi göründüğüne şahitlik ediyordu. Binlerce kez kızından özür dileyen Sezer diz çöktü. Bu pişmanlığını fark eden Selencik babasını ayağa kaldırarak sarıldı ve sadece hiç önemli değil babacığım diyebildi.

Daha fazla masal okumak isterseniz Çocuk Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Güzel prensesim ne kadar hoşuna gittiğini biliyorum ve seni her gece masal okuyarak uyutmaya çalışıyorum iyi uykular

    1. Zeynebim her gece o güzel gözlerini uykuya kapatmak için okuduğum masallardan bir başkasını daha okudum bu gece iyi geceler eşim seni çok seviyorum?

  2. Koca bebegimi uyuttum ?Her gece kendisi uyutuyordu bugün ben okuyup uyutunca bı garip oldum dkamsmmsmcm

  3. Güzel kızımı masallarla uyuttuğum bir gece bundan sonra buraya hep not alıcağım umarım bir gün burayı keşfedersin güzel kızım A.

  4. Seni çok seviyorum Canım Üzümlü kekim… Buraya not alıyorum sana hər gün olduğu gibi yine masal anlatarak uyutuyorum. Bu da burada hatıra kalsın, belki ileride çocuklarımıza anlatırız bu masalları???

  5. Canım sevgilim için okuduğum masallardan birisi nefesini duyarak uyumak beni çok mutlu ediyor yıllar sonra aynı şeyleri hissetmek istiyorum Buda kendime not

  6. sevdam güzel kızım sol yanım seninle bir gece daha bitti sevgilim yine o geceyi beraber kapattık masalsız uyuyamıyorsun ya bitanem ilerde inşallah bu mesajı görürüz ve yine yanında yanı başında tekrar sana masal okurum kıvırcığım seni çok seven ismail

  7. Ben de bugün güzel kızım minik Safiye’mi buradaki güzel masallardan okuyarak uyuttum. Emeği geçenlere teşekkürler ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu