Akıllı Papağan Masalı

Bir zamanlar ormanda yaşayan bir papağan varmış. Bu papağanın gagası ve kanatları çok güzelmiş. Küçük kardeşi de onunla birlikte yaşarmış. İki kardeş ormanda mutlu bir şekilde yaşayıp giderlermiş.

Bir gün ormana yaşlı bir avcı gelmiş. Papağan kardeşleri görünce,

  • Bu papağanlar çok güzel bunları yakalayıp krala götürmeliyim” demiş.

Papağanları yakalamak için ince ağlardan bir tuzak kurmuş. Kısa süre içerisinde papağan kardeşler tuzağa düşmüş.

Papağanları bir kafesin içine koyup doğru kralın yanına gitmiş.

Avcı krala dönüp,

  • Kralım bu çift papağanları güzelliklerinden dolayı sizin için yakaladım. Sarayınıza güzellik katacaklar” demiş.

Kral bu güzel papağanları görünce çok mutlu olmuş. Avcı için ödül olarak bir kese altın vermiş. Papağanlar için altın bir kafes yaptırmış. Hizmetçilerine onlara iyi bakmalarını emretmiş.

Sarayda papağanlara çok iyi bakılmış. Onlara önemli kuş muamelesi yapılmış. En taze meyve ve sebzeler verilmiş. Bir anda herkesin ilgi odağı olmuşlar genç prens bile onlarla oynamaya geliyormuş.

Papağanlar saraydaki bu hallerinden oldukça memnunlarmış. Buraya getirilmelerinin çok büyük bir şans olduğunu düşünüyorlarmış.

Bir gün yaşlı avcı saraya bir maymunla gelmiş. Kral bu eğlenceli hareketleri olan maymunu görünce çok sevmiş. Maymun kısa süre içerisinde herkesin ilgi odağı olmuş.

Maymunun gelişiyle papağanlar bir anda unutulmuş. Artık eskisi gibi taze meyve ve sebze bulmayı bırak azıcık yemeyi bile zor veriyorlarmış. Büyük papağan çok akıllıymış. Kardeşini teselli vermiş.

  • Merak etme kardeşim bu dünyada hiçbir şey kalıcı değildir. Kötü günler geçinceye kadar sabret” demiş.

Günlerden bir gün maymun gösteri yaparken bir anda prensin üstüne atlayıp onu korkutmuş. Prensim çığlıklarını duyan askerler hemen maymunu yakalamış. Maymuna sinirlenen kral onu ormana geri götürmelerini emretmiş.

Maymun gittikten sonra papağanlar yine eskisi gibi el üstünde tutulmaya başlanmışlar. Onlara güzel yemekler ve meyveler ikram edilmiş. Tekrar herkesin ilgi odağı haline gelmişler.

Akıllı papağan kardeşine hiçbir derdin kalıcı olmadığını, başımıza gelen olumsuzluklardan bunalıma girip üzülmemize gerek olmadığını öğütlemiş. Küçük papağan ise abisinin sayesinde her sıkıntıya sabretmeyi öğrenmiş.

Daha fazla uyku masalları için 7 yaş masalları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu