Ali ve Can’ın Uzay Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş…İnsanların dünyanın dışında başka bir yer olmadığını düşündüğü dönemlerden biriymiş. Koskoca evren yalnızca dünya denilen bir toprak parçasından ibaret sanılırmış. İki meraklı çocuk bu işin böyle olmadığından eminmiş. Günler, dünyanın dışında neler olup bittiğini araştırarak geçmiş bu iki meraklı için. Okula gidip gelen çocuklar öğretmenlerinden bununla ilgili bilgi almışlar.

Öğretmenleri evrenin büyüklüğü hakkında onlara bilimsel bilgi vermiş. O kadar çok araştırma yapmışlar ki uykularında, hayallerinde bile bunla uğraşıyorlarmış. Uzaya gittiğini rüyasında ilk gören Ali’ymiş. Ali rüyasında astronot kıyafetleriyle uzaya gitmiş, kocaman Ali’ymiş. Uzaya çıkmış, uzay boşluğunda uçan bir balon gibi sallanan Ali, rüyalarında görüp mutlu olmaya başlamış. Her gece de aynı rüyayı görmekteymiş.

Diğer meraklı çocuk Can, rüyalarında değil de hayallerinde uzayın derinliklerine gidermiş. Hayallerinde yıldızlara, diğer gezegenlere bakarak burada bir ömür boyu yaşadığını görürmüş. Sonra birden yüzünde hınzır bir gülümsemeyle hayalden gerçeğe dönermiş. Sonra iki çocuk da buluşup birbirlerine rüyalarını ve hayallerini anlatırlarmış. Bir gün kendilerine gezegenlerden ve uzay boşluğundan oluşan bir oyun yapmışlar. Bu oyun aslında, sınıflarının duvarından uzaya gittiklerini hayal ettiklerinin hikayesiymiş.

Bu eğlenceli oyun, öğretmenlerinin de gözünden kaçmamış. Onlara uzay hakkında bildiği tüm detaylarını anlatmış. Gökyüzünün tüm derinliklerine yolculuk yapmak için neler yapmaları gerektiğini tek tek söylemiş. Kendi gökyüzlerine nasıl yolculuk yapabileceklerine dair küçük hayat hikayeleri örnekleri vermiş onlara.

Bu oyunu oynarken kendilerini o kadar kaptırmışlar ki sanki ayakları yerden kesilmiş de uzay boşluğunda sallanıyor gibi olmuşlar. Hayallerini yaşamak konusunda neler yapabileceklerini öğretmenlerine anlatmışlar. Öğretmenleri çok çalışıp bu isteklerine ulaşabileceklerini söylemiş. Kendilerini bu işe adadıklarında, uzayın derinliklerini keşfetmelerinin ne kadar heyecan verici olacağından bahsetmiş.

Günler gelmiş ve geçmiş. İki arkadaş çok çalışıp uzayla ilgili okullarda okuyup sonra bu heyecanlı işlerde çalışmaya başlamışlar. Her yerde isimlerini duyurup çok başarılı olmuşlar. Hayatlarının bundan sonraki kısmında neler yapabileceklerini konuşmuşlar. Her gün uzayla ilgili yeni şeyleri kendi çocuklarına da anlatmışlar. İkisinin de dünyanın farklı bölgelerinde yaşamları olmuş. Uzay çalışmalarını dünyanın her yerinde yapmışlar. Gelecek nesillere de birer örnek olmuşlar.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Masallar

Uyku Masalları

Bin Bir Gece Masalları

Bir Varmış Bir Yokmuş Masalları

Hikaye Oku 

Hikayeler

Uzun Hikayeler

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu