Dünyadan Bir Kahraman Geçti: Muhammed Ali Clay

Amerika’da doğup büyüyen Muhammed Ali Clay, 12 yaşında amatör boksör olarak antrenmanlara başladı. Hafif ağır sıklette altın madalya kazandığında 18 yaşındaydı. Bu yaşında da profesyonel bir boksör oldu. Sonrasında Müslüman olan Muhammed Ali, 22 yaşında iken dünya ağır sıklet şampiyonluğunu kazandı. Bu denli önemli başarılara imza atan Muhammed Ali, sosyal yaşantısında karşı karşıya kaldığı olumsuzluklara karşı vermiş olduğu savaşla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

1967 yılında, Vietnam Savaşı’nın en kanlı döneminde dünya ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali Clay askere çağrıldı. Askerlik muayenesinden sorunsuz bir şekilde geçen Muhammed Ali, askeriye adına yemin etmeyi ve Vietnam’a gitmeyi kabul etmedi. Muhammed Ali, ivedi kaydıyla askere zorla gönderilmek istendiği durumda Muhammed Ali şöyle bir açıklama yaptı:

“Vietnamlılarla herhangi bir alıp veremediğim yok. Ayrıca onlar beni sizlerin yaptığı gibi, zenci diye hiç aşağılamadılar. Bana hiçbir kötülük de yapmadılar.”

Muhammed Ali bu açıklamaları yapar yapmaz Amerikan Boks Federasyonu Muhammed Ali’nin dünya boks şampiyonu unvanını geri aldı. Aynı zamanda Muhammed Ali’nin lisansına el konuldu. Hükümet, Muhammed Ali’yi vatan haini ilan etti ve Muhammed Ali’nin hiçbir maça çıkmasına da izin vermedi. Bununla da yetinilmedi. Basit bir trafik suçu işlediği gerekçesi ile de Muhammed Ali, mahkemeye çıktı ve 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İlerleyen zamanlarda cezası affedilmiş olsa dahi üç buçuk yıl çok sevdiği ringlere dönüş yapamadı.

Muhammed Ali, o zor dönemlerde üniversiteleri dolaşarak boks hakkında bilgi vermek yerine, daha geniş kitlelere ulaşması için insanlara İslam’ı anlattı. Bu konuda çok başarılı oldu.

Bir gün bir televizyon programında bir gazeteci gücünüzü nereden alıyorsunuz diye bir soru sordu kendisine. Muhammed Ali de şöyle bir cevap verdi:

“Ben bir din savaşçısıyım, bütün gücümü Kur’an-ı Kerim’den alıyorum.” Muhammed Ali Clay, günlük hayatta çokça zorluk ve olumsuzluk yaşamış oldukça önemli bir karakterdi. Clay, yaşamı boyunca o kadar çok olumsuz, can sıkıcı şeylerle karşılaştı ki… Bunlara rağmen spor dünyasına adını tarihe altın harflerle yazdırdı.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Gerçek Hikayeler

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu