Geveze Sincap Masalı

Bir zamanlar hayvanların birbirleriyle konuştuğu bir ormanda, içlerinde çok konuşmayı ve gevezelik yapmayı seven bir sincap yaşarmış.

Sincap, onunla birlikte yaşlı ve bilge dedesiyle birlikte ormanın ortasında bir kulübede yaşarmış. Sincap genç ve cesurmuş. Ağaçlara tırmanıp bir daldan bir dala atlarmış. Dünyada hiçbir şeyin kendisine zarar vermeyeceğini düşünürmüş. Genç olduğu için sesi gür ve yüksek çıkarmış. Bütün gün gevezelik edip, kendisini övermiş. Sonunda diğer hayvanlar bu durumdan çok yorulmaya başlamışlar.

Sonunda dayanamayıp sincabın dedesine şikayete gelmişler.

İçlerinden karganın biri,

  • Torununuz o kadar yüksek sesle gürültü yapıyor ki, onları tehlike durumunda uyarmak zorunda olduğumda kuşlar beni duyamıyor.” demiş.

Kısa süre sonra kurbağanın biri ağlayarak içeri girmiş.

  • Torununuz o kadar yüksek sesli bağırıyor ki akşamları derenin kenarında şarkı söylediğimde kimse beni duyamıyor” demiş.

Hayvanlar her söylediğinde haklıymış. Sincap sürekli konuşup kendini övmekle meşgulmüş. Sabah kulübesinden çıkınca kendisini belli edermiş. Ceviz ağacından ceviz toplarken ağzında ceviz varken bile gevezelik edermiş.  Hayvanlar bu genç sincabı susturmanın bir yolunu bulamamışlar.

Bu yüzden dedesi onunla bu konu hakkında konuşmaya karar vermiş.

Dedesi,

  • Bak oğlum ormanda sesini gerektiği gibi kullanman gerek. Diğer bütün hayvanlarda böyle yapar. Vahşi hayvanlar kulübelerine doğru girerken, köstebek yavrularını çağırmak için ıslık çalar. Henüz yağmur yağmadan kurbağa şarkısını söyler, böylece herkes evine güvenle girer. Ama sen boşu boşuna gevezelik yapıyorsun. Eğer bunu yapmaya devam edersen Orman perisi seni duyup yakalar” demiş.

Sincap bu gece dedesinin dediklerini düşünmüş. Ancak sabah olunca bütün söylenenleri unutmuş yine gürültü yapmaya devam etmiş. Ceviz ağacında yüksek sesle konuşurken bir sesle irkilmiş. Dedesinin kendisine söylediği orman perisini görmüş. Orman perisi uzun boyu ve yağmur bulutu gibi karanlık görüntüsüyle sincabı ürkütmüş.  Orman perisi sincap için gelip onun aşağı inmesini beklemiş. Sincap çok korkmuş ve ağaç dallarının arasına saklanıp kıpırdamadan beklemiş. Sonunda orman perisi sincabı beklemekten sıkılıp geri dönmüş. Sincap sonunda rahat bir nefes almış.

Dikkatli bir şekilde etrafına bakarak kulübesine, dedesinin yanına gitmiş.

Olanları dedesine anlatıp, yaptıklarından pişman bir şekilde ağlamış. Dedesine bir daha asla gevezelik edip, hayvanları rahatsız etmemeye söz vermiş.

Dediği gibi bir daha ormanda çok konuşup gevezelik yapmamış. Hayvanlarda genç sincabın halinden memnun kalmışlar. Orman perisi bu sefer sincabın yanına bir sepet ceviz hediyesi ile gelmiş. Böylece bir daha korkmasına gerek kalmamış.  Dedesiyle birlikte huzur içinde ve mutlu yaşamışlar.

Daha Fazla masal okumak isterseniz 2 yaş masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu