İmparator Mansa Musa’nın Zenginliği

Mali İmparatorluğu’nun yükseliş dönemindeki imparatoru Mansa Kankan Musa idi. Ülkeyi beş yıl boyunca yöneten Mansa Musa en çok 1324 yılındaki hac yolculuğu sırasında yanında taşımış olduğu devasa miktardaki altınları sadaka olarak dağıttı. Bu davranışı ile birlikte Mansa Musa İslam dininin ve bilimin velinimeti görevini üstlenmesi ile bilinmeye başladı.

Oldukça dindar bir Müslüman olan Mansa Musa, İslam dininin etkisini yaymak için imparatorluğu döneminde oldukça görkemli camilerin inşa edilmesini sağladı. Mali’deki madenlerde üretilen altın ve tuzu satarak dış dünyaya açılabilmek için ülkesini dış dünyaya doğru genişletmeye başladı.

1324 yılında Mansa Musa’nın Mekke’ye doğru yaptığı hac yolculuğu, Mali İmparatorluğu’nun İslam dünyasının dikkatini çekmesini sağladı. Bu yolculuk esnasında Mansa Musa, 60 bin fakir insana dağıtılmak üzere 80 devenin 18 tondan fazla altın taşıdığı düşünülen bir kervanın başındaydı. Bu kafile ile birlikte Sahra Çölü’nü geçerek bu yolculuğa başladı. Bu kervana 12.000 köle eşlik ediyordu. Saf altını ise 500 kişi taşıyordu. Bu kervanı korumak için ordusunu da yanında getirmişti.

Mansa Musa, yanında taşıdığı altınları yolda karşılaştığı herkese zekât ve sadaka olarak dağıtmıştı. Bu muameleyi gören herkes halinden oldukça memnun bir halde idi. Mansa Muda, Mısır’da o kadar çok altın dağıtmıştı ki o, oradan geçtikten sonra Mısır’ın başkenti Kahire ekonomisinde altın enflasyona maruz kaldı. Bu durumu düzeltmek isteyen Mansa Musa, dönüş yolunda dağıtmış olduğu altınların bir kısmını kendisi satın aldı. Bunu yapmasına rağmen Kahire’de altın senelerce eski değerine ulaşamadı.

Mansa Musa’nın imparatorluğu döneminde Mali o kadar büyüdü ki… Sadece Afrika Kıtası’nda değil, tüm İslam dünyasında saygınlık kazandı. Buralarda büyük bir kültür ve ticaret merkezi olarak kendisini kanıtladı. Mansa Musa başa geçtiğinde Mali İmparatorluğu Afrika’da gelişme gösterdi ve de zenginlik seviyesine kavuştu.

Tarihe bu denli önemli bir karakter olarak adını yazdıran Mansa Musa, zenginliği ile göz kamaştırıyordu. Bu zenginliği insanlarla paylaşması ise onu ön plana çıkaran başka bir özelliği olarak tüm dikkatleri üzerine çekiyordu.

İlgili Kategorilerimiz Mutlaka İnceleyin:

Gerçek Hikayeler

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu