Akılsız Karga ile Kartal Masalı

Var varanın var sürenin baykuşu çoktur viranenin hak dost Veli dost babamdan kaldı bir eski post ben dikerim o sökülür arasına bit pire sokulur. Aman da aman şu gelen hangi sultan sultanlar atlas kumaşlar içinde arzu endam ederlerken biz masalımıza geçelim hemen…

Ormanın derinliklerinde kocaman bir kartal derenin yanındaki çayırda otlayan bir sürü görmüş. Sürünün içindeki en güzel kuzuyu gözüne kestirip yakalamış. Havada süzüle süzüle kuzuyu götürürken Bunu gören ve karnı çok acıkmış olan bir karga kendi kendine söylenmeye başlamış.

– Kaç gündür ağzıma lokma girmedi. Açlıktan öleceğim öyle açım ki keşke ben de şu sürüden bir kuzu kaçırsam ne olur sanki demiş.

 Karga biraz düşündükten sonra planını hayata geçirmeye karar vermiş.

Ağzı iyice Sulan karga havada yeni iş geniş daireler çizerek sürünün içinde en güzel kuzuyu seçmeye çalışmış. Havada Bir o yana bir bu yana doğru süzülen karga gözüne kestirdiği kuzuyu havalandırmak için sırtına yapışmış. Fakat küçük karganın pençeleri çok kuvvetli olmadığı için bu işi hiç becerememiş. Akılsız karga bir o yana bir bu yana doğru çırpınarak kuzuyu havalandırmaya çalışırken, kuzuların başındaki çoban bu durumu fark etmiş. Koşarak az ilerdeki ağaçtan kalın bir dal koparıp kargaya vurmaya başlamış. Karga hem dayak yiyor hem de kuzudan bir türlü vazgeçmiyormuş. Bir o yana savruluyor bir bu yana savruluyormuş. Karga artık daha fazla dayanamamış yediği sopalardan baygın bir halde yere serilmiş. Çoban kargayı yakalayıp büyük bir kafesin içine kapatmış. Bir yandan da söyleniyormuş.” Seni akılsız karga kendini kartal mı sandın sen kocaman kuzuyu nasıl kaldıracaksın demiş. Şimdi seni kafede kapatayım da aklın başına gelsin” demiş.

Karga kendine gelince bir kafesin içinde olduğunu fark edip bir o yana bir bu yana çarpıp kaçmaya çalışmış. Ama bir türlü çıkamamış. Böylece başaramayacağı işe burnunu sokan akılsız karga hayatının sonuna kadar kafeste kapalı kalmış.

Kendi kendine söylenmiş.

– Hay benim akılsız kafam kendini Kartal sanırsan olacağı o kendim ettim kendim buldum demiş.

Daha Fazla masal okumak isterseniz 6 yaş masalları Kategorimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu