Basat’ın Tepegöz’ü Öldürmesi

Oğuzlarda Aruz Koca isimli bir adam yaşarmış. Bu adamın Basat isimli oğlu varmış. Bir gün Oğuz yurdunu düşmanlar basmış. Bu sırada Aruz Koca oğlu Basat’ı düşmanlardan kaçarken düşürmüş. Oğlan bir aslan tarafından bulunmuş. Aslan Basat’ı büyütüp yetiştirmiş. Bu arada Basat ailesiyle de görüşmeye devam etmiş.

Diğer yanda bir çoban ile peri kızının çocuğu olmuş. Bu çocuk tek gözlü bir canavarmış ve ona Tepegöz ismini vermişler. Tepegöz bir türlü doymak bilmezmiş. Bu sebeple ailesinin yanından ayrılmış ve dağlara çıkmış. Dağlarda ne bulsa yermiş. İnsan ya da hayvan olması onun için fark etmezmiş. Bunun üzerine insanlar Tepegöz’le bir anlaşma yapmaya karar vermişler. Aracı olarak da Dede Korkut’tan yardım istemişler.

Dede Korkut’un aracılığıyla Tepegöz anlaşmaya razı olmuş. Buna göre Tepegöz’e her gün 500 koyun verilecekmiş. Bu koyunları da bir aşçı pişirerek Tepegöz’ün yemesini sağlayacakmış. Anlaşma yapılsa da insanların her gün o kadar koyunu vermesi oldukça zormuş. Çünkü kendilerinin de yiyeceğe ihtiyaçları varmış. Bir gün Basat ailesini ziyarete gelmiş ve onların çok dertli olduğunu görmüş. Sebebini sorunca da Tepegöz olduğunu öğrenmiş. Bunun üzerine Tepegöz’ün bulunduğu yere giderek onu öldürmüş ve ailesini Tepegöz’den kurtarmış.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu