Kanlı Koca Oğlu Kanturalı

Oğuzlar arasında Kanlı Koca isimli birisi yaşarmış. Bu adamın Kanturalı isimli bir oğlu varmış. Kanlı Koca oğlunun evlenmesini istermiş. Oğluna nasıl bir kızla evlenmek istediğini sorunca oğlu savaşmayı bilen ve güçlü bir kız istediğini söylemiş. Bunun üzerine Kanlı koca oğlunun bir yiğit aradığını düşünmüş.

Oğlu Kanturalı’nın yollara düşerek evleneceği kızı bulmasını istemiş. Bunun üzerine Kanturalı her yerde istediği özelliklere sahip bir kız aramaya başlamış.

Arayışları sonunda Trabzon beyinin aradığı özelliklere uygun bir kızı olduğunu öğrenmiş. Kızın adı Selcen Hatun’muş. Kanturalı kızı almak istemiş ancak Trabzon beyinin kızını vermesi için bir şartı varmış. Bu şart ise Kanturalı’nın Trabzon beyinin beslediği 3 canavarı öldürmeyi başarmasıymış. Oğlan bunu başaracağına inanmış ve beyin karşısına çıkmış. Beyin adamları Kanturalı’yı alıp ilk canavar olan boğanın yanına sokmuşlar.

Kanturalı boğayı öldürmeyi başarmış. Bu arada beyin kızı da Kanturalı’yı görmüş ve ona aşık olmuş. İlk canavarı oğlanın öldürmesi üzerine ikinci canavar olan aslanı öldürmesini istemişler. Kanturalı aslanı da öldürmeyi başarmış. Son olarak da karşısına çıkan deveyi öldürmeyi başarmış.

Canavarları yok etmeyi başardığı içinde beyin kızı Selcen Hatun’u alarak oradan ayrılmış. Yolda giderken düşmanlarla karşılaşmışlar ve ikisi birlik olup düşmanları yenmişler. Daha sonra da Kanturalı’nın yaşadığı memlekete giderek büyük bir düğün yapıp evlenmişler.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu