Uruz’un Tutsak Olması

Eski zamanlarda bir yörenin hükümdarı olan Kazan Bey varmış. Kazan beyin ise Uruz isimli bir oğlu varmış. Kazan bey oğlunun savaşmayı bilmemesi üzerine üzülürmüş. Oğlu da aynı durumdaymış ve bir gün babasından ona savaşmayı öğretmesini istemiş. Durum böyle olunca Kazan bey oğlunu ava çıkarmış.

Amacı av sırasında oğluna savaşmayı ve nasıl kan döküldüğünü öğretmekmiş. Baba oğul avlanırken karşılarına düşmanları gelmiş. Kazan bey oğluna onun nasıl savaştığını izlemesini ve müdahale etmemesini istemiş. Oğlan böyle izleyerek savaşmayı öğrenecekmiş. Ancak oğlu babasını dinlememiş ve oda savaşmaya başlamış.

Düşmanlarıyla savaşan Kazan Han oğlunu etrafta görememiş ve her yerde onu aramış. Sonrasında ise onu kılıcını yerde görerek oğlunun düşmanları tarafından esir edildiğini anlamış. Bunun üzerine oğlunu kurtarmak için savaşmaya gitmiş.

Ancak Kazan bey başarılı olamamış ve yenilmiş. Yenilgi üzerine diğer Oğuz beyleri ve Kazan beyin karısı kızlarla savaşın yapıldığı alana gelerek düşmana karşı savaşmışlar. Savaşı Oğuzlar kazanmış. Savaşı kazandıktan sonra hep birlikte yurtlarına dönmüşler ve şölen düzenlemişler. Dede Korkut’ta onlara dua etmiş.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu