Dirse Han’ın Oğlu Boğaç

Halkın hükümdarı olan Bayındır Han her yıl halkı için şölen düzenlermiş. Şölen zamanının geldiğini fark eden Bayındır Han yardımcılarına o sene gelen konukların üç farklı çadırda ağırlamalarını emretmiş.

Konukların ağırlanacağı çadırların isimleri ise Ak çadır, Kara çadır ve Kızıl çadırmış. Bayındır han tarafından belirlenen bu çadırlardan kara çadıra çocuğu olmayan konuklarının, ak çadıra erkek çocuğu olan konuklarının ve kızıl çadıraysa kızları olan konuklarının oturtulmasını emretmiş. Çocuğu olmayan misafirlerin kara çadıra oturtulmasını istemesinin nedeni ise onlara çocuk verilmeyerek lanetlendiklerini düşünmesiymiş.

O sene düzenlenen şölene gelen isimlerden birisi de Dirse Han’mış. Dirse Han’ın çocuğu yokmuş. Bu sebeple de kara çadırda ağırlanmış. Bu durumun nedenini öğrenen Dirse Han çok üzülmüş ve çocuğu olmadığı için karısına hesap sormaya karar vermiş. Evine dönüp karısına hesap sorarken Dirse Han’a bir öğüt verilmiş.

Öğütte onun yemek düzenlemesi ve fakirleri doyurarak hayır dualarını alması söylenmiş. Bunun üzerine Dirse Han öğüdü dinlemiş ve büyük bir yemek düzenlemiş. İhtiyacı olan kişilere de yardım etmiş.

Günler böylece geçmeye başlamış ve Dirse Han’ın bir oğlu olmuş. Oğlan büyümüş ve Bayındır Han’ın boğasıyla dövüşerek boğayı yenmeyi başarmış. Bunun üzerine oğlanın adına Boğaç Han denilmeye başlanmış. Oğlanın başarısı herkes tarafından takdir görmüş. Boğaç Han’ın sevilmesi babası Dirse Han’ın adamlarının kıskançlık yapmalarına neden olmuş.

Bunun üzerine adamlar baba oğlun aralarını açmak için çaba harcamaya başlamışlar ve bir gün düzenledikleri av partisinde Dirse Han’a oğlunu vurdurtmuşlar. Yaralanan Boğaç Han günler sonra iyileşmiş. O sırada babası düşmanları tarafından kaçırılmış ve Boğaç Han babasının düşmanların elinden kurtulmuş. Bu sırada Dirse Han oğluna haksızlık ettiğini anlamış ve tahtını oğluna vererek halkın yeni hükümdarının oğlu olmasını sağlamış.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu