Kazılık Koca Oğlu Yegenek

Oğuzların hanı Bayındır Han’ın Kazılık Koca isminde bir veziri varmış. Kazılık Koca bir gün akın için hanından izin isteyerek Karadeniz’deki Düzmürd kalesine gitmiş. Kazılık Koca kalenin sahibi olan tekfur ve adamlarıyla büyük bir savaşa girmiş. Amacı kaleyi ele geçirmekmiş. Ancak adamları ve kendi tekfurla adamlarını yenmeyi başaramamış.

Ayrıca adamlarıyla birlikte kalede esir alınmış. Kazılık Koca’nın bir oğlu varmış. Oğlanın adı Yegenek’miş. Oğlana akına çıktıktan sonra haber alınamayan Kazılık Koca’nın öldüğü söylenmiş. Aradan 16 yıl geçmiş. Yegenek arkadaşlarıyla tartıştığı bir gün aslında babasının ölmediğini bir kalede tekfur tarafından esir tutulduğunu öğrenmiş.

Bunun üzerine Bayındır Han’dan yardım isteyerek babasını kurtarmak için Düzmürd Kalesi’ne gitmiş. Bayındır Han’ın askerleriyle birlikte büyük bir savaş vererek tekfuru yenmişler. Böylece kale Oğuzlara geçmiş. Yegenek’te babasını kurtarmış ve onunla memleketlerine geri dönmüşler.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu