Uşun Koca Oğlu Segrek

Memleketin birinde Uşun Koca isimli bir adam ve bu adamında iki oğlu varmış. Adamın büyük olan oğlunun adı Egrek’miş. Bu oğlan çok yiğit bir oğlanmış. Bu oğlan Bayındır Han’ın sohbetlerini dinlemeyi çok severmiş ve sürekli sohbet dinlemeye gidermiş.

Sohbet alanına geldiğinde ise her zaman vezirin önüne otururmuş. Onun bu tavrı sohbete gelen diğer kişiler tarafından hoş karşılanmaz ve onun oturduğu yeri hak etmediğini düşünürlermiş. Bunu duyan Egrek üzülmüş ve yerini hak etmek için akına çıkmaya karar vermiş. İzin alıp akına çıkmış. Alınca Kalesi’ni kuşatmış ancak düşmanlar onu esir alarak kalenin zindanına hapsetmişler.

Uşun Koca’nın küçük oğlunun adı ise Segrek’miş. Bu oğlan büyümüş ve abisi Egrek’in Alınca Kalesi’nde esir olduğunu öğrenmiş. Abisini esaretten kurtarmak istemiş. Ailesine bunu anlatınca ailesi buna karşı çıkmış ve Segrek’in gitmesini engellemek için onu bir kızla evlendirmişler.

Segrek düğün gecesi karısına isteğini anlatmış ve karısı onun gitmesine razı olmuş. Bu arada Segrek karısına olur da dönemezse evlenmesini söylemiş ve abisini kurtarmak için evden ayrılmış. Segrek abisini kurtarmak için kaleye gitmiş ve tekfurun tüm adamlarını yenmiş. Tekfur durumun vahametini anlamış ve iki kardeşi birbiriyle savaştırmaya karar vermiş. Egrek’e de karşısına çıkan adamı yenerse serbest kalacağını haber vermiş.
İki kardeş tekfurun belirlediği yerde karşılaşmışlar. Bellerinde bulunan kopuz sayesinde aynı soydan geldiklerini ve iki kardeş olduklarını anlamışlar. Bunun üzerine düşmanları olan tekfura karşı birlik olup savaşmışlar. Evlerine döndüklerinde de şölenle karşılanmışlar.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu