Çirkin Ördek Yavrusu Masalı

Bir varmış bir yokmuş köyün birinde kuluçkalarından yumurta çıkmasını heyecanla bekleyen bir anne ördek varmış. Günler geçerken kuluçkaların çatlama zamanı gelmiş ve tüm yumurtalar tek tek çatlayıp yavru ördekler dışarı çıkarken kuluçkadaki yumurtanın biri çatlamamış. Çok güzel yavrulara sahip olan anne ördek çatlamayan yumurtasından da güzel bir ördek yavrusunun çıkmasını beklemeye başlamış. Bir süre sonra kalan yumurta da çatlamış. Ancak yumurtadan çıkan yavru anne ördeğin beklediği gibi güzel değilmiş. Aksine diğerlerinden çirkinmiş.

Anne güzel gördüğü yavrularını kucaklarken çirkin ördek yavrusunu tek başına bırakmış. Çirkin ördek yavrusu buna çok üzülmüş. Kardeşlerinin yanına gitmeye çalışmış ancak kardeşleri de onu sevmemiş ve çirkin olduğu için onunla dalga geçmişler. Annesinden sonra kardeşleri tarafından da dışlanan çirkin ördek yavrusu buna dayanamamış ve evden kaçmaya karar vermiş.

Bir gün sabahın erken saatlerinde annesi ve kardeşleri uyurken evden kaçmış. Maksadı kendisine benzer birilerini bulmak ve çirkin olmadığını ispat etmekmiş. Gittiği yerlerde çok sayıda kuşla karşılaşan ördek hiç birinin kendisine benzemediğini fark etmiş ancak yılmamış. Kendi gibi birinin olacağına çok inanıyormuş.

Günler sonra çirkin ördeğin yolu bir göle düşmüş. Bu gölde yaban ördekleri yüzüyormuş ve çirkin ördek yavrusu yaban ördeklerini izlemeye başlamış. Derken birden bir avcı çıkmış ve gölde bulunan yaban ördeklerini vurmuş. Bu olay çirkin yavruyu çok korkutmuş ve onlar gibi ölmek istemeyen yavru avcıdan saklanmış. Ancak avcının köpeği ördek yavrusunu fark etmiş ve onun çirkin olduğunu görünce ördekten çok korkarak kaçmış. Anne ve kardeşlerinden sonra köpekten de benzer tepkiyi gören çirkin ördek yavrusu yıkılmış ancak yine de pes etmemiş.

Günlerce kendisi gibi olan birini bulmak için yürüyen yavru ördek çok yorulmuş. Bir ormana yolu düşünce burada dinlenmek istemiş ancak hava çok soğuk olduğundan üşümeye başlamış. Çirkin ördek yavrusu titrerken ormana odun için gelen çocuklar onu görmüşler ve ısınması için evlerine götürmüşler. Evlerinde önce onun ısınmasını sağlamışlar sonrada onu beslemişler. Ayrıca yavrudan hiç korkmamışlar. Onların kendinden korkmaması ve sevmesi çirkin ördek yavrusunu çok mutlu etmiş.

Çocuklar ördeği çok sevmişler ancak evlerinde bulunan kedi hiç sevmemiş. Bu nedenle onun evden gitmesini istemiş ve çirkin ördeği kovmaları için plan yapmış. Oduncu çocuklar ve ailesi evde yokken şişede bulunan sütü yere dökmüş ve ailenin eve döndüklerinde sütü dökenin ördek yavrusu olduğunu sanmalarını sağlamış. Planı aynen de olmuş ve aile sütü çirkin ördek yavrusunun döktüğünü sanarak onu evden kovmuş. Çok üzülen ördek yavrusu tekrar yollara düşmüş.

Umudu iyice tükenmeye başlayan çirkin ördek yavrusu bir göle ulaşmış ve buradaki kuşların kendisine benzeyip benzemediğini incelemeye başlamış. Kuşların arasında kuğu isimli kuş onun dikkatini çekmiş ve incelemeye başlamış. Kuğuyu izlerken çok susayan çirkin ördek yavrusu su içmek için göle yaklaşmış ve göldeki resmini görmüş. Kendini görünce izlediği kuğuya çok benzediğini fark etmiş. Kendini incelerken onu sevmeyen ailesine kuğu olduğu için benzemediğini anlamış. Kuğu olduğunu anlayınca göldeki diğer kuğuların yanına gitmiş ve kendi gibi olan kuğularla birlikte mutlu mesut yaşamış. Çirkin ördek yavrusu masalı da burada bitmiş.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu