Fare ve Flüt Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içende kalbur saman içinde. Küçük mü küçük şirin mi şirin bir kasabanın birinde küçük bir okul varmış. Kasabanın bütün minikleri hep bu sınıfa gelirmiş. Beraber derslere girerlermiş ve çok güzel bilgiler öğrenirlermiş. Her sınıfın olduğu gibi bu sınıfında bir çalışkan çocuğu bir tembel çocuğu birde yaramaz çocuğu varmış. Hepsi bu kadar mı? Bu sınıfta bir de şirin bir fare varmış bu fare kimseye görünmeden öğretmenin masasının altında kendine yer yapmış ve orada dersleri dinlemeye başlamış.

Ne zaman müzik dersi olursa çok heyecanlanır bütün müzikleri dinlermiş. Herkes evlerine gittiğinde bu sevimli fare ortalarda gezer her şeyi koklar karıştırır oda evine gidermiş. Bu sınıfta her gün matematikten Türkçeye, tarihten resim dersine, müzik dersinden teknoloji dersine tüm dersler varmış. Bütün dersler oldukça eğlenceli geçer ve herkes tarafından zevkle ödevleri yapılırmış.

Yeri gelir gülüşmeler yeri gelir molalar yeri gelir sınavlar yapılırmış. Sınıfın öğretmeni olan Gamze öğretmen bütün öğrencileri eşit derecede sever herkese gülücükler saçar onlara şekerler bile dağıtırmış. Bütün çocuklar en çok müzik dersini severmiş. Çünkü öğretmenleri onlara evlerinde de çalabilecekleri müzikler öğretirmiş. Bu öğrencilerde evlerinde öğrendikleri müzikleri çalarlarmış. Böylece kardeşleriyle bile eğlenebilirlermiş.

Bir gün Gamze öğretmen müzik dersi için bütün öğrencilerine birer flüt hediye etmeye karar vermiş. Çünkü biliyormuş ki bütün öğrencileri bu flütleri severek çalacak ve mutlu olacaklardı. Gamze öğretmen herkese bir tane flüt alarak müzik dersi için sınıfa gelmiş. Herkes ne olduğu sormuş ve öğretmen flütün müzik çalmaya yarayan bir enstrüman olduğunu söylemiş ve onlara flüt çalma konusunda destek olmuş. Bütün öğrenciler flütlerini çok sevmiş.

O sırada meraklı bakışları ile masanın altından sınıfı izleyen fare merakından yerinde duramıyormuş. Herkesin mola verip sınıftan çıkmasını bekleyen farenin sonunda istediği olmuş ve öğrenciler teneffüse çıkmışlar. Teneffüste hemen saklandığı yerden sessizce çıkmış ve bir flütün başına gelmiş merakla incelemeye başlamış. Tam o sırada öğrenciler tekrar içeri girmeye karar vermiş. Heyecanlanan fare baktığı flütü de yanında götürerek tekrar masanın altına saklanmış.

Gamze öğretmen “haydi artık şimdi dersimize devam edelim” diyerek sınıfa seslenmiş. Fakat bir tuhaflık varmış. Bir öğrencinin flütü yerinde yokmuş. Çok üzülen bu çocuk hemen sınıfın yaramaz çocuğunu suçlamış. O çocuk ise çok üzülmüş hayır ben almadım. Neden alayım ki benimkimde var deyip ağlamış. Öğretmenine bu yaptığı davranışın doğru olmadığını söylemiş ve o çocuktan özür dilemesini istemiş.

Çocukta öğretmenin bu isteğini yerine getirmiş. Daha sonra sınıf sessizleşmiş. O sırada bir yerlerden tuhaf sesler geldiğini fark etmişler. Öğretmen bir anda maşanın altına bakıvermiş. Birde ne görsün, bir fare bir flütün başında.  Bunu gören öğretmen durumu anlamış ve gülmeye başlamıştı. Flütü çalınan çocuğu çağırmış ve flütün nerde olduğunu göstermiş. Yine de üzgün olan çocuğa yeni bir flüt vererek herkesin tekrardan mutlu olmasını sağlamış.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu