Hayalet Denizci Adalet Peşinde

Denizci teğmen James Sutton Portlan’daki ailesinin gurur kaynağıydı. Askeri akademiye kabul edilmesi ve bir denizci olması ailesinin çok gururlandırmıştı. Annesi, kardeşleri ve babası ondan haber aldıkları zaman çok heyecanlanıyorlardı. Bir gün James’ten bir mektup aldılar. Mektupta denizci genç her şeyin yolunda olduğunu belirtiyordu. Ama mektubu eline alan annesi bir şeylerin ters gittiğini hemen hissetti. Mektubu defalarca okusa da bir terslik varmış gibi değildi. Ama bayan Sutton oğlunun başına bir şey geldiğini hissediyordu.

Acı Haber
Bir kaç gün sonra James’in babası bay Sutton işten erken dönerek eve geldi. Yüzünden düşen bin parçaydı. Askeriyeden bir telefon alıp James’in intihar ettiğini ve hayatını kaybettiğini söylediklerini anlattı. Bu haberler yıkılan aile neye uğradığını şaşırdı. Ama James’in annesi bu haberle ilgili bir sorun olduğunu hissediyordu. James ve ailesi Amerikalı ve orta sınıfa mensup bir aileydi. Ayrıca dinine bağlı bir Katolik aileydi. Anne Sutton oğlunu tam bir Katolik gibi yetiştirdiğine inanıyordu ve Katolik inancına göre intihar etmek büyük bir günahtı. Daha babası haberi annesine verirken James’in annesi, oğlunu hemen karşısında bulur. James, bu haberin doğru olmadığını ve onun asla böyle bir günah işlemeyeceğini söyler.

Evde Dolaşan Hayalet
Bir anda görünen James’in hayaletini annesinden başka hiç kimse görmemiştir. Ama zamanla durum değişir. Acılı aile fertleri evlerinde James’in hayaletinin dolaşmaya başladığını hisseder. Kız kardeşleri bunu hissettiklerini söyler. Anne ve babası ise ara sıra onu gördüklerini iddia eder. James’in ruhu huzursuzdur çünkü ona bir iftira atılmış ve intihar ettiği söylenmiştir. Bu sırada askeriyedeki yetkililer onun bir gece arkadaşları ile içtikten sonra askeriyeye geldiğini ve içkili iken arkadaşları ile kavga ettiğini söyler. Bu kavga sırasında kimse ne olduğunu anlamadan James birden kendisini vurmuştur. ancak bu hikayeye James’in ailesi özellikle de annesi asla inanmaz.

James Nasıl Öldü?
Ailesi ve annesi derin bir üzüntü içerisindedir. Bu sırada James annesine göründükçe ona olan biteni anlatmaya çalışır. Bir kaç kişi tarafından canice dövüldüğünü bir depoda saklı tutulduğunu iddia eder. Kafası parçalanmış, saati zedelenmiş ve de apoletlerinden birisi onu dövdükleri sırada kaybolmuştur. Sutton ailesi sürekli askeriyeyle görüşür ve olayın aydınlatılmasını ister. Otopsi raporunu görmek isterler. Ama askeriyedeki doktor James’in yüzünde herhangi bir zedelenme ve yaralanma olmadığını söyler. Kendisini vurduğuna inanır.

Anne Sutton Kararlı
Ama James’in annesi oğlunun intihar etmediği konusunda kararlıdır. Zaten oğlunun ruhu da sürekli ona görünerek bunların doğru olmadığını ve dövülerek öldürüldüğünü söyler. James’in ailesi özellikle annenin de dayatmasıyla iki yıl sonra James’in tekrar otopsiye girmesi konusunda askeriyeyi ikna eder. Ancak bu sefer otopsi sonuçları farklıdır. James’in kafasından ağır bir darbe aldığı kesindir. Öte yandan apoletlerden birisinin düşmüş olduğu ve kırık saati de ailesini bildirilir. Üstelik ailesi gizli bir kişiden mektup alır. Mektup o gece James ve arkadaşlarının içtikleri barda çalışan birisinden gelir. Ama aile bu kişiye ulaşamaz. Ama James’in kaybolan eşyalarının bulunması ve iddialarını kanıtlaması da ailesinin onu intihar etmediği fikrini daha çok benimsemesini sağlar.

Gerçekler yavaş Yavaş Ortaya Çıkıyor
Yeniden yapılan otopsi raporunda bir gerçek daha ortaya çıkar. O da James’in aldığı kurşun izinin kendisini vuran bir insanın yapamayacağına dair bir saptamanın yapılmasıdır. Yani James kendisini asla kurşunun geldiği açıdan vuramaz. Otopsi raporu bunu da kanıtlayınca ailesinin şüpheleri gerçeğe dönüşür Oğulları intihar etmemiştir. Bu sırada gelişmeleri izleyen denizci James evde daha az görünmeye başlar. Askeriye ve ailesindekiler aileye gelen gizli mektubun sahibini aramaya koyulur ve gerçek suçluların açığa çıkması için uğraşır. Ama bu iş hemen çözülmez.

Genç Denizcinin İntikamı
Olay çözülmese de James ailesine kendisini vurmadığını kanıtlamıştır. Özellikle anne Sutton bu olayla birlikte rahatlar. Onun oğlu Katolik inancına karşı gelerek intihara kalkışmamıştır. Olay henüz çözülememiştir. Gizli mektubun sahibine de kimse ulaşamaz. Askeriye bu olayı çözmeye çalışsa da henüz kesin bir sonuç alamamıştır.

Ailenin bu konuda çabaları devam eder. Oğullarının nasıl öldürüldüğünün açığa çıkması için uğraşırlar. Ama genç denizci en azından intihar etmediğini ailesine ispatlayabildiği için rahatlamıştır. Ruhu huzur bulan genç denizci artık daha az evin içerisinde görünmeye başlar. Annesi bu durumun oğlunun rahatlamasıyla ilişkili olduğunu bildiği için üzülmez. Onun oğlu iyi bir Katolik’tir. İnançlıdır ve kesinlikle intihar etmemiştir.
Bu düşünce anne Sutton’u çok rahatlatır. Onun için en önemli şeylerden birisi budur. Ailedeki herkes koyu ve inançlı bir Katolik olduğu için herkes bunu öğrendiğinde rahatlar. Ama soruşturma da bir yandan devam eder. Hala genç denizcinin nasıl öldüğü ile ilgili kesin bir rapor bulunmasa da ailesi ve genç denizcinin ruhu huzura kavuşur. Artık evin içinde görünmez. Ailesi de biraz daha rahat eder

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu