Padişahın Kiraz Ağacı Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir yerlerde bir padişah yaşıyormuş. Padişaha bütün halk çok özeniyor, her zaman bir sürü eşyaları olduğunu konuşuyorlarmış. Padişah hem çok iyi biri hem de çok zengin biri imiş. Padişahın tek sıkıntısı çocukmuş. Çocuk sahibi olmadığı için de hem çocukları seviyormuş. Gel zaman git zaman padişah yaşlanmaya başlamış. Geçen yıllar da çocuk da hiç aklından çıkmamış. Padişahın her zaman çok sevdiği ve yanından ayrılmayan, bilgin bir dostu varmış. Padişahın bu derdini senelerden bu yana biliyormuş. Padişahın bu haline de biraz üzülüyormuş.

Bir gün padişaha demiş ki ben sizin derdinizi biliyorum ama isterseniz, buna bir çözüm bulurum demiş. Padişah hem şaşırmış, hem de bilginin ne diyeceğini çok merak etmeye başlamış. Padişaha çok güzel bir bahçe yapmasını söylemiş. Bu bahçemin içinde her şey olacakmış. Sayfalar, hayvanlar, çiçekler ve daha bir sürü güzel şey. Padişah bilginin bu önerisine çok şaşırmış.

Gel zaman git zaman padişah çok güzel bir bahçe yaptırmış. Herkes bunu konuşuyormuş. Bir gören her yer de anlatıyormuş. Bilginin bu önerisini yapan padişah hemen beklemeye başlamış. Bahçeyi yapmasına rağmen, yine çocuk hayaline kavuşmamış. Sonra bahçeyi boş yere yaptırdığını düşünerek, bilgini çağırıp, ona çok kızmış. Çok fazla kızgın olan padişah, yaptırdığı bahçeyi dağıtmaya başlamış. Sinirden çiçekleri koparıyor ve herkese bağırıyormuş. Padişahın eşi sultan bu durumu görmüş ve padişahı sakinleştirmeye çalışmış. Padişahın hanımı da bu çok güzel bahçeyi çok seviyormuş. Her zaman çiçekler ve ağaçlar ile dertleşiyormuş. Ona bahçeye zarar vermemesini söyleyince, padişah biraz sakinleşmiş.

Günlerden bir gün padişahın eşi bahçede gezerken yine ağaçlar ile konuşmaya başlamış. Bir kiraz ağacına derdini yanarken, ağaç birden dile gelmiş ve konuşmuş. Sultana üzüldüğünü söyleyip, ona fikirler sunmaya başlamış. Sultan biraz şaşırmış ama kiraz ağacının da dediklerini yapmaya başlamış. Kiraz ağacının tohumlarını alıp, bir kaç yere daha dikmiş. Eğer bu tohumlardan yeni kirazlar olursa padişah ile birlikte yiyin demiş. Kirazlar olunca Sultan bir kiraz padişaha bir kiraz da kendine almış ve birlikte yemişler. Bu arada yıllar geçmiş ve biraz daha yaşlılarmış.

 Bu kirazları yedikten tam 9 ay sonra ve padişah ile Sultanın bir oğlu olmuş. Bunu duyan saray çalışanları ve Halk çok sevinmiş. Günlerce eğlence yapılıp davullar çalınmış. Padişah çok mutluymuş. Aradan yıllar geçmiş ve padişahın oğlu büyümüş. O da bahçeyi ve kiraz ağacını çok seviyormuş. Gününün çoğunu o bahçede geçirir, her ağaçla ayrı ayrı ilgilenirmiş. Bir gün padişahın eşi oğlunun aklı başına gelince, kiraz ağacının hikâyesini anlatmış. Padişahın oğlu hem çok sevinmiş hem de bu ağacın her kirazı olduğunda herkesin dileği olsun diye, sepetlerle herkese yıllar boyunca dağıtmış. Padişah, eşi ve oğlu mutluluk içinde yaşamışlar, hayata her zaman umutla bakmışlar.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu