Temkinli Tavuk Masalı

Bir varmış bir yokmuş huzur dolu neşeli hayvanlarla dolu minik bir köy varmış. Bir gece aç bir tilki köyün tepesine gelmiş ve karnı da oldukça açmış.  Ama köyde çok fazla irice köpekler varmış köye nasıl sızayım acaba diye kara kara düşünmeye başlamış.

İki nokta gözüne ilişmiş kuzularıyla otlanan koyun sürüsü birde civcivleriyle gezinen tavuklar kararsız kalmış bu yüzden çok düşünmüş ve akşam etmiş. Ardından düşünmüş en zayıf tavuklardır diyerek köye doğru süzülmüş.

Hangi kümesin ışığı sönükse o kümese doğru gitmeye karar vermiş nede olsa tavuklar erken yatar düşüncesiyle sinsice kümese doğru gitmiş. Ama orada unuttuğu bir nokta varmış.

Kara Horozu görmemiş Kara Horoz geceleri hiç uyumazmış, kümesi korumak için uyanık kalır, kanatlarını kocaman açar ve gözleriyle etrafı süzermiş.

Tilkinin içeri yaklaştığını görünce bağırmış bütün tavuklar kaçışmış. Anaç tavuk ise kuluçkada olduğu için ve küçük yavruları olduğu için kıpırdayamamış çünkü kaçarsa yavruları onun kadar hızlı değilmiş.

Bu yüzden civcivlerini kanatlarının altına saklamış ve hiç kıpırdamamış.

Tilki şaşkınlık içinde kalmış: “Sen neden kaçmadın diğerleri gibi. Neden benden korkmuyorsun.”

Tavuk: “Korkuyorum ama kaçamadım, çünkü küçük yavrularım var benim burada kalıp onları savunmam korumam lazımdı. Sen de anne değimlisin tilki kardeş sende olsan yavrularını korumaz mısın?” demiş.

Ama karnı çok aç olduğu için başka bir çözüm yolu aramış bu sefer de kuzuların koyunların olduğu ahıra gizliden girmeye çalışmış. Daha dikkatli olması gerekiyordu çünkü orda da Kahraman Köpek nöbet tutuyordu. Küçük bir planla köpeği uzaklaştırmak istemiş.

Kapıyı çalmış ve korkarak: “Köpek kardeş, şu karşıki ağacın tepesinde ufacık bir kedi kalmış. Benim yükseklik korkum var sen yavrucuk kediye yardım etsen ne de olsa sen onların kahraman abisisin demiş.”

Bu lafıyla köpeği cesaretlendirerek köpeğin koşarak karşıki ağaca doğru koşmasını ve oradan uzaklaşmasını sağlamış.

Ellerini ovuşturarak: “Git bakalım kahraman ağabeyleri kuzuları kim koruyacak bakalım” derken, kocaman çok sert bir tekme yemiş kafasına oda Kahraman Abinin yanına kadar uçmuş.

Oradan; “Beyaz koyun sen kimi kandırıyorsun Kahraman Abi gidebilir ama ben anneyim her koşulda yavrularımı koruyacak kadar güçlü ve kocaman kalpliyim. Kimse yavrularıma dokunamaz.”

Kahraman Köpek olayı görünce oyuna geldiğini fark etmiş ve hemen tilkiyi kovalamaya başlamış. Tilki arkasına bakmadan köyden uzaklaşmış.

Tilki yaptığından çok utanmış. Demek ki her annenin içinde süper kahraman yatıyor. Annelerin bu yüreği varken ben daha çok aç gezerim demiş.

Ve bu savunmasız tavuklara saldırdığı için pişman olmuş ve o köyden uzaklaşmış.

Başka yerlere doğru gitmeye karar vermiş. Uyanıklığıyla ve kurnazlığıyla meşhur olan tilki bu sefer kalbinin merhametine yenik düşmüş.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu