Baba ve Çocukları Masalı

Çok eski zamanlarda köyün birinde yaşayan çok zengin bir adım varmış. Adam çok yaşlanmış ve artık ve işlerini artık yapamaz hale gelmiş. Bu nedenle işlerini 3 çocuğu arasında paylaştırmak istemiş. Onları evlerine çağırarak konuyu anlatacakmış.

Çocuklar babalarının araması sonrasında bir sonraki gün babalarının evine gitmiş. Aralarında konuşmaya başlamışlar. Baba çocuklarına ‘’Artık çok yaşlandım çocuklarım. İşlerimi yapamaz hale geldim. Bu neden size devretmeye karar verdim. Eşit bir şekilde aranızda paylaştırmak istiyorum demiş. En büyük çocuk ‘’ En büyük pay bana ait olmalı, en çok ben yardım ettim sana’’ demiş.  Ortanca çocuk ise ‘’ Hayır bence benim hakkım, en zor işleri ben yaptım’’ demiş. Küçük çocuk ise bu tartışmaya çok bozulmuş ‘’ Siz neden böyle şeyler söylüyorsanız, bu kadar mal mülk peşinde olmayın’’ demiş. Sonrasında da üç kardeş evlerine geri dönmüşler.

3 gün sonra tekrar baba çocuklarını aramış ve bu sefer hastalandığını söylemiş. Çocuklar duruma üzülmüş ama sadece küçük oğul babasının yardımına gitmek istemiş. Diğer kardeşler çeşitli bahaneler üreterek gitmemişler.

Küçük oğul karısına ‘’ Ben babamın yanına gidiyorum, çok hastalanmış, kardeşlerim de gelmiyor. Babamın bana çok ihtiyacı var onu yalnız bırakmam lazım’’ demiş. Karısı da bunu duyunca ‘’ Evet en doğrusunu yapıyorsun. Zor günlerimizde birbirimizin yanında olmamız gerekir, insanlık bunu gerektirir. O seni bu günlere getiren adam’’ demiş.

Küçük çocuk karısında almış ve babasının evine gitmiş. Kapıyı çalışmışlar ve babaları karşılarındayım. Fakat herhangi bir hastalığı yokmuş. Karı koca çok şaşırmışlar. Babalarının hasta olmadıklarını görünce de çok sevinmişler. Küçük çocuk ‘’Bana hasta olduğunu söyledin, inşallah bir şeyin yoktur’’ demiş. Baba da bunun üzerine ‘’ Çok iyiyim evladım, ben sizi denemek için böyle bir şey yaptım. Kim gelirse işimi onlar arasında paylaştıracaktım. Ama görüyorum ki sadece sen geldin. Bu nedenle işimi sana sadece devrediyorum’’ demiş. Çocuk bunu kabul etmek istememiş ama babası çok ısrar etmiş.

O günden sonra küçük çocuk çok zengin bir hayat sürmeye başlamış. Önemli olanın para değil aile olduğunu bilen küçük oğul, işi çok iyi bir şekilde yönetmiş ve çok yüksek yerlere gelmiş. Diğer kardeşler ise sıradan hayatlarına devam etmişler. Yaptıklarından çok utanmışlar. Küçük oğulun içi el vermediği için işe kardeşlerini de ortak yapmış. O günden sonra çok mutlu bir hayat sürmüşler ve babalarına çok iyi bir şekilde bakmışlar.

Diğer iki kardeş ise hayatının geri kalan bölümünde çok zorlanmış. Maddi anlamda zorlanmalar haricinde manevi anlamda kardeşlerinin ve babalarının eksikliğini her zaman hissetmişler. Her ne kadar kardeşleri yanlarında olmak istese de onlar çekimser olmuş.

Her şey para değildir. Bazı insanlar zengin olmanın verdiği hırs ile çok büyük hatalar yapabilir. Önemli olan hırs sahibi olmak değil, doğru değerlendirme yapmak, insanları üzmemek ve onlara değer vermektir. Masalımızda da olduğu gibi pek çok para peşine düşen insan mutsuz olmuştur.

Aynı zamanda insan evleneceği insanı da iyi seçmelidir. Evlendiğiniz kişi ile bir ömür yaşamak adına imza atarsınız. Onunla birlikte hem güzel günler hem de kötü günler yaşama ihtimaliniz vardır. Kötü günleri geride bırakmak, iyi günler yaşamak için ise doğru olan yolları tercih etmek gerekir. Diğer masallarımızı da sitemiz üzerinden okuyabilir, pek çok kategoriye ait masallar ile kendi dünyanızı yaratma şansı elde edebilirsiniz sevgili arkadaşlar.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu