Kral ve Sadık Hizmetkarı Hikayesi

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde. Bir varmış bir yokmuş, pireler berber iken develer tellal iken. Denizlerin ardındaki ülkelerin birinde bir kral varmış. Bu kral halkı tarafından çok sevilirmiş. Herkes kralından oldukça memnunmuş.

Bu kralın halkının onu sevdiği kadar hizmetkârları da onu severmiş. Halkı hiçbir zaman isyan etmez, bütün getirdiği yenilikleri benimser ve kurallara itaat edermiş. Halkına karşıda oldukça bonkör olan kralın sevenleri varmış ama onun artık tahttan inmesini isteyen kötü niyetli birkaç insanda varmış.

Kralı sevmeyen bu insanlar bir plan yaparak onu tahttan indirip kendilerinin seçtiği birini tahta yerleştirmeye karar vermişler. Ama yapacaklarını bilmiyorlarmış. Çünkü onlara kimse yardım etmezmiş.

Bir gün bu kötü kalpli kişilerin aklına bir fikir gelmiş. Hemen bir plan yapmışlar. Bu kötü kalplilerin olanı şu şekildeymiş, krala çok iyi davranarak içlerinden birini saraya Aşçı olarak koymak istemişler daha sonra bu saraya yerleştirilen kişinin haince bir olan ile kralın yediği tabağa zehir katarak onu öldürmeyi amaçlamışlar. Kralda ölünce kendi seçtikleri birini tahta koyacaklarmış.

Zaman geçmiş bu kar krala çok iyi davranmış, tatlı dille güzel sözler söylemişler ve kralı kandırmayı başarmışlar. Aralarından birini krala yemek yapması ile görevlendirerek saraya yerleştirmişler. Saraya yerleştirilen kişi bir süre Krala yanaşarak ona hem güzel güzel konuşmalar yapmış hem de tam ağzına layık yemekler yapmış.

Kralın bu kişiye tam güvenlik ve artık sadece onun yaptığı yemekleri yemeye başlamış. Bu aşçının zehir kaymasının zamanı gelmiş. Çünkü hemen zehiri koysaydı herkes onun yaptığını anlatacaktı. Şimdi anlamaları imkânsız olmuştu. Fakat aşçı için işler tersine gitmeye başlamış. Bu aşçımızda kralı çok sevmiş. Çok iyi yürekli ve şefkatliymiş. Artık krala kötülük yapmak istemiyormuş.

Fakat arkadaşlarının ısrarı başladığı için ne yapacağını bilememiş. Ne yapsam ne yapsam diye oturup düşünmüş. Ve kralı zehirlemekten vazgeçmiş. Her zaman kralın yanında sokmak iyilerden olmak istiyormuş. Ve bir plan yapmayan karar vermiş.

Kralın huzuruna çıkmış ve kralına seninle bir şey konuşmak istiyorum kralım, demiş. Kral da buyur şöyle demiş.

Aşçı da krala ta en başından beri tüm olan biteni anlatmış. Duydukları karşısında şok olan kral dona kalmış. Kralım bizde onlardan kurtulalım diye devam etmiş aşçı. Kral da evet onlara güzel bir ders verelim diyerek cevap verdi. Akşam yemeğine çağırmaya karar vermişler bu kötü niyetli insanları.

Onlar da mecburen bu davete icabet edeceklermiş. Aşçı ama neden kralım diye karar vermiş. Kralda onlara güzel güzel yemekler hazırla bizde onlara yemek yedikten sonra yemeklerin içinde ilaç olduğunu birazdan öleceklerini söyleyeceğiz ve korkacaklar demiş.

Aynen dediklerini yapmışlar. Mükellef bir sofra kurulmuş ve onlarda güzel güzel afiyetle yemeklerini yemişler. Kral bir süre sonra aşçıyı davet ederek. Amacımız sizlere özel yemeklerinize zehir ekledi. Beğendiniz mi diyerek kahkaha attım bu misafirler aman tanrım nasıl olur diyerek şaşırmışlar.

Defalarca yalvarmışlar doktor için. Ama kral artık gerçeği itiraf etmiş. Size güzel bir ders verdik. Umarım artık aklınız başınıza gelmiştir demiş. Ve onları ülkeden kovdurmuş.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂
Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler ve Hikaye Oku kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Masal okumak isterseniz Masal Oku, Çocuk Masalları, Kısa Masallar, Bebek Masalları, Uyku Masalları Kategorilerimizi Ziyaret Edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu