Pamuk Bulut Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde gökyüzünün en güzel yerinde güzel bir bulut varmış. O kadar çok güzelmiş ki pamuğa benzermiş. Hem kendini çok beğenir, hem de kendini çok severmiş. Kendinden başka hiç kimseyi de beğenmez ve küçük görürmüş. Başka bulutlarla konuşmaz yıldızlarla arkadaş olmayı sevmezmiş, Pamuk Bulut’a göre hepsi ondan çok değersizmiş, hep en yüksekte olmayı hep en güzel olmayı arzularmış. Çünkü en güzel varlık kendisiymiş.

Günlerden bir gün yine güzel bir uyku çektikten sonra uyanma zamanı gelmiş. Güzel bir sabaha “günaydın” demiş. Aynasına öylesine bakmış benden güzeli yok zaten demiş. Ben hemen kendi mekânıma gideyim ve bütün çocukları mutlu etmenin yollarını bulayım demiş. Hazırlanıp çıkmış. Bir de ne görsün kapkaranlık bir hava, bulutlar kapkara geliyorlarmış olduğu yere doğru. Her yer kapkara olmuş çünkü büyük bir yağmur yağmak üzereymiş. Bulut çok sinirlenmiş bu duruma ve çok kızmış, simsiyah bulutlara. O sırada güneşi görmüş tekrar çıkmak üzereyken “bak sen bizim Pamuğa kara bulutlara ne kadar da çok üzülmüş, artık yarın çıkmayı bekleyeceksin yerine geç” demiş. Pamuk bulut dinlemek istememiş. İnat etmiş her zamanki gibi bencillik yapıp yerine gitmiş.

Tam gittiği sırada olanlar olmuş bulut pamuğun gittiği ve durmak istediği her yer kapkara olu vermiş. Tekrar mutlu olabilmek için bakmış aynasına bakmış da ne görsün gördüğü karşısında ağlamış. Ben çok güzelim nasıl oldu da ben bu hale geldim diye bağırmış çağırmış. Fakat yanına hiçbir arkadaşı gelmemiş tek başına ağlayıp diğer beyaz bulutların ona teselli vermesi için yanına gelmesini beklemiş. Sürekli bencillik yapıp diğer beyaz bulutları kırdığı için aslında bulutlar yanına gelmek istemezlermiş. Ama dayanamamışlar ve destek olmak için yanına gitmişler. Pamuk bulut sen yine pamuksun bak ağlamaman gerek bu siyah kara bulutlar geçecek, hem sen çok tatlısın, hem de çok güzelsin deyip ona destek vermişler.

Pamuk bulut çok utanmış o kadar çok utanmış ki arkadaşlarına karşı, oysaki ben size hep kötü davranmıştım. Sizden hep daha güzel, daha iyi, daha verimli, daha da yüksekte olduğumu düşünüp kendi kendimle gururlanmıştım. Beğenmemiştim sizi. Ama siz öyle misiniz değilsiniz, hep mütevazı ve iyiydiniz benim yanımda olduğunuz için çok teşekkür ederim ve sizi üzdüğüm için çok özür dilerim demiş.

Arkadaşlara sımsıkı ona sarılmışlar Pamukta bu durum karşısında çok mutlu olmuş o da onlara kocaman sarılmış arkadaşlık dostluk her zaman önde gelir sevgili çocuklar arkadaşlarımızı iyi günlerinde kötü günlerinde yanında olmalıyız. Gökten üç elma düşmüş biri bulutun başına biri masalı dinleyenlerin başına diğeri de bu masalı anlatana tüm arkadaş olanlara arkadaşlarına destek olanlara arkadaşlarını sevenlere tatlı uykular.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu