Teneke Asker Masalı

Bir zamanlar küçük bir çocuk harika bir hediye almış. Bu hediyede yirmi beş adet teneke asker varmış, kırmızı ve mavi renkli askerler silahlarıyla dimdik duruyormuş.

Bu askerlerin bu dünyada duydukları ilk şey, “Teneke askerler!” olmuş. Kocaman parlak gözleri olan küçük bir çocuk onlara dikkatle bakıyordu. Hepsi birer birer masaya dizilmiş haldeydi. En son seçilen birisi dışında hepsi aynı görünüyordu. Döküm sırasında yapımcıların demiri bitti ve bu yüzden askerlerden birinin bir bacağı eksikti.

Ama göründüğü gibi, teneke asker, bacağı olmadan da diğerleri kadar dimdik ayakta duruyordu. Masanın üzerinde birçok oyuncağı vardı. Ve aralarında, penceresi olan karton kaleyi masayı süslüyordu. Kalenin önünde güzel minyatür ağaçlar ve göl vardı. Gölün içinde yüzen balmumu kuğular vardı ve ayna kuğuların görüntüsünü yansıtıyordu. Hepsi güzeldi ama en güzeli kapıda duran kağıt bebekti. Gazlı bezden yapılmış kabarık beyaz bir elbise giymişti.

Kağıt bebek, bir balerin pozuna benzer bir pozda duruyordu. Ve teneke asker bebeği gördüğünde, onun da onun gibi bir bacağının eksik olduğunu düşündü! “Onunla evleneceğim,” dedi. Ama sonra, onun için fazla büyük olduğunu düşündü. Ne de olsa, kağıt bebek büyük bir şatoda yaşıyordu ve teneke askerin sadece bir kutusu ve onu paylaşan yirmi dört asker daha vardı. “Her neyse, onunla arkadaş olacağım,” diye kararlı bir şekilde düşündü.

Ve gece çöktüğünde, çocuk uyumak için oyuncaklarını kaldırdı, oyuncaklar koyulduğu kutudan oynamak için dışarı çıktı. Oyuncaklar kendi aralarında hareket etmiş, oyun oynamış, savaşlar yapmışlar. Teneke askerler kapağı açamadıkları için dışarı çıkamadılar. Ancak tek bacaklı asker, diğer oyuncaklara katılmayan kağıt bebekten gözlerini ayırmadı. Gece yarısı bir oyuncak, tek bacaklı teneke askeri ziyaret etti ve ona gözlerine sahip çıkmasını söyledi. Teneke asker tek kelime duymamış gibi yaptı.

Ertesi sabah, çocuk tek bacaklı teneke askeri pencerenin yanına yerleştirdi.Tek bacaklı teneke asker pencereden düştü ve iki yaramaz çocuğun ellerinde buldu kendisini. Bu çocuklar kağıttan bir tekne yaptılar ve teneke askeri içine koydular sonra tekneyi bir kanalizasyona yerleştirdiler. Zavallı teneke asker çaresizdi. Daha önce yoğun yağmur yağdığı için, kanalizasyon hızla akıyordu. Teneke asker dimdik durdu, kağıttan yapılmış kayığı dönerken birkez bile irkilmedi.

Aniden, kanalizasyon bir kanala döküldü ce asker karanlığa gömüldü. “Şimdi nereye gidebilirim?” diye düşündü.

Kısa bir süre sonra, oluklar bir nehre açıldı, bir balık askeri harika bir yemek olarak düşündü. Balık askeri yakaladı ve teneke asker balığın midesine girdi. Balık bir ağa yakalandı ve pazara götürüldü. Askerini kaybeden çocuğun anneside balık almak için pazardaydı şans eseri. Balık eve getirilip hazırlanırken anne, çocuğun kısa süre önce kaybettiği teneke askeri buldu.

“Ah, geri geldin,” diye sevinçle bağırıyordu çocuk ve teneke askeri yerine koydu. Teneke asker, büyük şatoda yaşayan sevgili baleriniyle, balerinle birlikte olma şansına bir kez daha sahip olduğu için mutluydu.

Ama bu tür bir mutluluk uzun sürmedi, çocuğun ağabeyi odaya girdi. Ağabeyi tek bacaklı askeri alıp şömineye attı. Daha da kötüsü, kuvvetli bir rüzgar kağıt bebeği de ateşe taşıdı. Göz açıp kapayıncaya kadar, kağıt bebek gitti ve teneke asker küçük bir teneke parçasına dönüştü.

Siz değerli okurlarımızın yorumlarını bekliyoruz lütfen yorum yapmayı unutmayınız

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu