Ev Özlemi Masalı

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın en derin köşesinde küçük bir sincabın evi varmış. Sincap evinde mutluluk ve huzur içinde yaşar, tüm arkadaşları ve komşuları ile çok iyi geçinirmiş. Her sabah kalktığında elini yüzünü yıkar, dişlerini fırçalar ve sonra da güzelce kahvaltısını yaparmış. Kahvaltıdan sonra ormana çıkar ve günlük işlerini yerine getir, eve dönerken de ağaçtan akşam yemeğinde yemek için biraz fındık toplarmış. Sincap bir sabah uyandığında her gün aynı şeyleri yaptığını fark etmiş. Hayatının bu küçük ev ve ormanın küçük bir bölümünden ibaret olduğunu anlamış. Oysa ki dünya çok büyük bir yermiş.

Sincap biraz düşündükten sonra bir seyahate çıkmaya karar vermiş. Dünyayı dolaşacak farklı ormanlar görecek, farklı ağaçlardan fındıklar yiyecek ve farklı hayvanlarla arkadaşlık edecekmiş. Kısa süre içinde eşyalarını hazırlamış ve hayalini kurduğu yolculuğa çıkmış. Tam valizini eli almış ve evinden ayrılıyormuş ki arkadaşı tavşan yanına gelmiş. Bizi unutma bu ormanı hatırla diye sana bir fotoğraf armağan etmek istiyorum demiş. Sincap fotoğrafı eline almış ve tüm hayvan arkadaşları ile çektirdiği bir fotoğraf olduğunu görmüş. Fotoğrafı valizinin en güzel köşesine yerleştirmiş, son bir kez evine bakmış ve yolculuğa çıkmış.

Yolculuğu boyunca pek çok yeni hayvanla tanışmış, pek çok farklı ağaçtan fındık yemiş.

Birçok maceraya atılmış. Hatta gezip gördüğü yerler arasında yaşamak istedikleri de olmuş.

Yolculuğu esnasında bir sabah uyandığında kalbinde bir ağrı hissetmiş. Eyvah hasta mı oldum acaba diye düşünmüş. Sonra en yakınında bulunan doktora kendisini göstermiş. Doktor sincabı bir güzel muayene etmiş, şikayetlerini dinlemiş. Sonra sincaba dönmüş ve demiş ki:

– Sincap arkadaş, senin kalbin sapasağlam. Hiçbir rahatsızlığın ya da hastalığın yok. Ancak kalbindeki ağrının sebebini sana söyleyebilirim.

Bunun üzerine sincap merakla sormuş:

– Öyle mi? Nedir benim kalp ağrımın sebebi?

Doktor şöyle cevap vermiş:

– Kalbin ağrıyor çünkü evini ve arkadaşlarını çok özlüyorsun. İnsan evinden uzak olunca bir de içini özlem kaplayınca kalbi aynı senin kalbin gibi ağrımaya başlar. Bu ağrıdan kurtulmanın tek yolu ise özlem duyduğun eve ve arkadaşlarına kavuşmaktır.

Sincap ne zamandır evini ve arkadaşlarını çok özlüyormuş. Bunları bir de doktordan duyunca çok duygulanmış ve hemen evine dönmeye karar vermiş. Ama gitmeden önce çok merak etmiş ve doktora evini özlediğini nereden bildiğini sormuş. Doktor şöyle cevap vermiş:

– Yanında arkadaşlarınla olan fotoğrafı taşıyorsun, muayene sırasında bile hep o fotoğrafa bakıyorsun ve bana hep onlardan söz ediyorsun. İşte buradan anladım.

Sincap çok duygulanmış ve bir an önce arkadaşlarına kavuşmak için yola çıkmış. Evine ve arkadaşlarına kavuştuğu an ise şöyle söylemiş:

– Her seyahat çok güzeldir ama asıl güzel olan eve dönmektir.

Daha fazla masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Masalcı Baba

Çocukların hayatını daha eğlenceli bir hale getirmek ve gelişimlerine katkıda bulunmak için size masal sitemizi açtık keyifli okumalar :)

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu